Kategorie

Producenci

eBiuletyn-Newsletter

Najstarszy z sekretów urody

W Maroku występują złoża glinki stosowanej od dwunastu wieków, a prawdopodobnie już od starożytności, przez mieszkańców Afryki Północnej i w niektórych regionach Bliskiego Wschodu w celach kosmetycznych. Glinka nosi nazwę Rhassoul lub Ghassoul, jej nazwa pochodzi od czasownika Rassala znaczącego po arabsku myć. Rhassoul pochodzi z jedynych znanych na świecie złóż tego minerału położonych na skraju średniego Atlasu w dolinie Moulouya, około 150-200 km od miasta Fez. Wydobywa się ją od wieków z położonych pod ziemią pokładów tamtejszych kopalni. Glinka wydobywana jest tradycyjną metodą w podziemnych korytarzach kopalni. Bryły glinki pakowane są w plastikowe worki, by nie miały kontaktu z ziemią i innymi produktami ani w kopalni, ani już na powierzchni. Każdy worek opatrzony jest etykietą z numerem partii, nazwą złoża, datą wydobycia i nazwiskiem osoby odpowiedzialnej. Worki na drewnianych platformach przewożone są do zakładu przetwórczego w Fezie. Tam glinka jest wyładowywana z worków, sterylizowana i przykryta plastikową folią czeka na sortowanie. Po przesortowaniu glinkę poddaje się płukaniu w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń. Następnie rozkłada się ją na czystej, płaskiej powierzchni i suszy pod plastikowym przepuszczającym promienie słoneczne zadaszeniem. Wysuszoną glinkę pakuje się ponownie w plastikowe worki i przewozi do młynów. Po zmieleniu glinka Rhassoul ma postać proszku o cząsteczkach wielkości 150

Glinka Rhassoul poddawana jest regularnej kontroli mineralogicznej i chemicznej, która potwierdza ich zgodność z surowymi normami wprowadzonymi przez władze marokańskie i opublikowanymi w Dzienniku Oficjalnym. Dzięki wydobywaniu w położonych pod ziemią korytarzach, glinka Rhassoul pobawiona jest mikroorganizmów i pasożytów, które mogłyby zagrażać zdrowiu człowieka.

Glinka Rhassoul po wymieszaniu z wodą tworzy dyspersję i przybiera postać błota posiadającego właściwości myjące i odtłuszczające. Działanie glinki Rhassoul polega jedynie na absorpcji zanieczyszczeń, nie jest więc w żaden sposób agresywne dla włosów, skóry czy śluzówek.

Podstawowe właściwości zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez 2 niezależne laboratoria amerykańskie (International Research Services Inc. i Structure Probe Inc.):

- redukuje suchość skóry                       79%

- redukuje łuszczenie się skóry                41%

- poprawia czystość skóry                      68%

- poprawia elastyczność/jędrność skóry    24%

- poprawia strukturę/teksturę skóry        106%

Przeznaczenie:

Do pielęgnacji włosów i skóry głowy

Dzięki właściwościom pianotwórczym i odtłuszczającym oraz łagodnemu działaniu glinka Rhassoul spełnia rolę naturalnego szamponu i stosowana jest do mycia oraz pielęgnacji włosów. Skutecznie myje włosy i skórę głowy, nie uszkadzając łuski włosowej i włókien keratynowych. Po zastosowaniu glinki Rhassoul włosy stają się wyjątkowo błyszczące, miękkie i sprężyste. Analiza chemiczna wykazuje, że glinka Ghassoul posiada szczególną moc uwalniania kationów magnezu i wapnia, dzięki czemu działa podobnie jak mydło. Działa łagodnie, nie drażni, nie narusza równowagi biologicznej włosów ani skóry głowy, gdyż nie eliminuje całkowicie cieniutkiej ochronnej powłoki lipidowej (łojowej).

Działając jako szampon, usuwa z włosów i skóry głowy zanieczyszczenia takie jak:

- tłuszcz wytwarzany przez gruczoły łojowe;

- substancje organiczne i mineralne pozostałe po odparowaniu potu;

- resztki keratyny powstałe wskutek łuszczenia skóry głowy;

- pozostałości produktów kosmetycznych stosowanych do układania  i  utrwalania fryzury;

Do pielęgnacji ciała

Glinka Rhassoul wymieszana z letnią wodą tworzy błotnista masę, którą nakłada się na wybrane części ciała (twarz, łydki, uda, biodra, pośladki, podbrzusze, brzuch itp.). Glinka działa najskuteczniej, gdy przed jej aplikacją na skórę, pobudzimy krążenie masażem wykonanym przy pomocy rękawicy z włosia. Okład z glinki należy pozostawić na skórze do wyschnięcia, po czym zmyć wodą (dla uatrakcyjnienia zabiegu, wodą z jakimkolwiek naturalnym dodatkiem, na przykład oczarem wirginijskim, który charakteryzuje się właściwościami ściągającymi).

A to gotowe, proste przepisy:

Maska oczyszczająca na twarz i ciało:

50ml Rhassoul’u, 10ml miodu, 10ml soku z wyciśniętej cytryny, parę kropli oleju migdałowego.

Wymieszać składniki ze sobą do uzyskania jednolitego, delikatnego „ciasta”. Nałożyć je na twarz i/lub ciało, pozostawić do wyschnięcia ok. 15 minut po czym spłukać obficie. Skóra stanie się aksamitna, delikatnie pachnąca świeżością.

Maska na skórę głowy:

50ml Rhassoul’u, 1 żółtko jajka.

Dodać parę kropli letniej wody aż do uzyskania jednolitego ciasta, dodać żółtko jajka. W ten sposób uzyskany preparat nałożyć na włosy zaczynając od skóry głowy rozprowadzając je aż do końcówek, pozostawić na 15 minut po czym spłukać. Włosy staną się sprężyste i błyszczące jak nigdy wcześniej.

 


Szukaj