Kategorie

Producenci

eBiuletyn-Newsletter

Olejki eteryczne to mieszaniny związków chemicznych, zawarte w rożnych częściach roślin. Otrzymywane są w procesie destylacji roślin aromatycznych, poprzez poddanie ich działaniu pary wodnej, maceracji tłuszczami lub wyciskaniu - czyli tłoczeniu na zimno.

Zastosowania olejków eterycznych:

- Inhalacja aromaterapeutyczna, polegająca na wdychaniu oparów olejków eterycznych. Najpopularniejszą formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Ale są również inne sposoby; można wlać do miski średniej wielkości, 2,5 szklanki gorącej wody, dodać 5-10 kropli olejku, okryć głowę ręcznikiem i wdychać od 5-10 minut. Inną metodą jest skropienie olejkiem chusteczki, którą co jakiś czas wąchamy. Inhalacje aromaterapeutyczne stosuje się przy infekcjach dróg oddechowych, bólach głowy lub schorzeniach natury psychologicznej.

- Kąpiel aromaterapeutyczna, która  polega na kąpieli w ciepłej wodzie (nie gorącej), z dodatkiem 5-10 kropli wybranego olejku (dzieci od 2 lat do 4 kropli). Kąpiel powinna trwać dłużej niż 10 minut (10-30 min.). Do takiej kąpieli nie należy używać środków myjących, ani płynów do kąpieli. Kąpiele aromaterapeutyczne dodatnio wpływają na dolegliwości fizyczne i psychiczne oraz są pomocne przy dolegliwościach skórnych (stany zapalne skóry, trądzik, cellulit, pękanie naczynek krwionośnych).

- Masaż aromaterapeutyczny, do którego używamy olejków eterycznych rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych, np. olej migdałowy lub kokosowy. Do 10 ml oleju roślinnego dodajemy 2-6 kropli olejku eterycznego. Masaż aromaterapeutyczny doskonale usuwa napięcie mięśni, pozwala odprężyć się, pozbyć napięcia.

- Olejki eteryczne stosuje się również do zrobienia okładów i kompresów. Do miski z wodą dodajemy 1-5 kropli olejku eterycznego i w tak przygotowanym roztworze moczymy ręcznik lub chustkę i przykładamy na chore miejsce. Zimne okłady stosuje się przy: zwichnięciach, obrzękach oraz przy bólach głowy. Gorące okłady pomagają przy bólach mięśniowych, nerwobólach, zapaleniu pęcherza moczowego, podrażnieniach skóry. Kompresy stosuje się przy problemach dermatologicznych (łojotok, łupież, łysienie).

Olejki eteryczne są silnymi koncentratami i powinno się je stosować bardzo ostrożnie, trzymać z dala od dzieci, chronić oczy i błonę śluzową oraz delikatne miejsca na skórze.


Szukaj